Keresés ebben a blogban

2022. július 26., kedd

„Anno és ma" a cívisváros

Debreceni időutazásunk első összeállításában az 1944-ben lebombázott királyi törvényszéki palota látható, valamint a helyére épített lakóház a mai Petőfi térnél. Cikkünk végén a Nagyerdőbe érkezünk, s a galéria a képre kattintva is megnyitható.


Az 1907 előtti Kistemplom és a Táncos Kovács-ház a Kossuth (Nagy-Czegléd) utcán, és ugyanott a mai látvány: a takarékpénztári palota (1912) és a Csonkatemplom a Piac utcán.


A Piac utca 22–54. szám alatti épületsor 80 évvel ezelőtt, valamint napjainkban:


Az Aranybika előző – de nem első – épülete (1882, Steindl Imre), és a ma is a helyén pompázó palotája (1915, Hajós Alfréd Villányi Lajos):


A Sellő 2001 júliusában, a Kossuth téri szökőkútnál, ahol csak pár napig láthattuk – valamint ugyanaz a szobor napjainkban, Nyíracsád főterén, ami 2011 óta az otthona. (Felső fotó: dr. Nagy Attila.)


Neves cukrászda csalogatta a vendégeket anno a Cegléd utca 11. szám alatti, kerthelyiséges épületbe, ami ma is áll (a korabeli díszeivel), és szintén boltok találhatók benne. A régi fotót Kiss Erika küldte a családi archívumukból – köszönjük szépen!


Az 1717-ben megnyitott katolikus temető és a barokk kápolnája (1774) a Vágóhíd utcán – az 1932-es bezárásuk előtt és napjainkban. (Régi kép forrása: Debreceni Köztemető tárlata.)


Az értékmegőrzés nagyszerű példája: az egykori huszárlaktanya szépen rendbe tett kaszinóépületében ma a Debreceni Egyetem intézetei működnek (Kassai út).


Az István Gőzmalom (1848) és a helyére épített Malompark Bevásárlóközpont (1998) a Füredi úton, ami előbb Károly Ferenc József út volt, később Holló, majd Hámán Kató.


A Nagyerdei körútnál 1934-ben felállított Tóth Árpád-emlékmű az idők során sokat változott a rongálások és a lopkodások miatt. Medgyessy Ferenc és Popper Ferenc kompozícióján 2004 óta E. Lakatos Aranka domborműve van, az amfóra kerámiamásolata pedig a Medgyessy-gimiben található.


A mindig csodás szökőkút az egyetem előtti parkban, 40 éve és 2014-ben, a decemberi tujakivágás előtt. (Felső fotó: Fényes Tamás.)


A régi Békás-tó az átépítése előtt (2013 nyarán) a szabadtéri színpad felől, és ugyanott az új létesítmény, egy évvel később:


A nagyerdei csónakázó-tó (1934–2013) és a helyére épített, sokkal kisebb medence, ami alatt egy csupán 200 férőhelyes mélygarázst alakítottak ki:


További hasonló montázsaink: ebben a mappánkban találhatók.


Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése