Keresés ebben a blogban

2021. november 5., péntek

Harckocsik a cívisvárosban

Debrecen történelme sajnos a fegyveres konfliktusokat sem nélkülözi. Közelmúltunkból idetartoznak a II. világháború, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc összetűzései is.

T 54-es(?) szovjet harckocsi a Verestemplom mellett. Fotó: Hagyaték

Az utóbbi események alatt november 4. hajnalától a szovjet csapatok a cívisvárosban is átvették a hatalmat. Az invázió nálunk is a laktanyák elfoglalásával kezdődött, így akkoriban ismét gyakori volt a harckocsi az utcákon. Így volt ez 1944 októberében is, a nagy páncéloscsata során.

Szovjet tank Debrecen utcáján, 1944-ben. Fotó, kiadó: MSZMP megyei bizottsága

A felső, igen értékes fotót egy kiárusított, névtelen hagyatékban találtuk. A képsorozaton tankok láthatók, mégpedig vélhetően T 54-esek, amiket akkor ellenünk is bevetettek a szovjetek. A külföldi túlerő ezúttal is leküzdhetetlennek bizonyult, s a változásra még egészen 1989-ig kellett várni. Az archív felvétel nézegetését némi nyomozással folytattuk, hogy a harci eszközök mögötti épületsort is beazonosítsuk. Milyen jó volna azt is tudnunk, hogy mi lett a képen szereplő emberekkel és a korabeli fényképésszel!

Ilyen most az az épületsor, ahol 65 éve a szovjet tankok vonultak. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Helyszíni szemlénket siker koronázta: ez bizony a Méliusz tér 15. szám alatti ház – nem messze onnan, ahol 20 évig fehérlett a tankcsata hatalmas emlékműve. Mi több, a középső, szép kapu ma is létezik, és megvan a bal oldali, redőnyös üzlethelyiség is. 1956-ban viszont még itt jártak a 4-es villamosok (a sín a tank előtt fekszik), láthatóan a mainál még sokkal kisebbek voltak az ottani fák, és míves kandeláberek is álltak a téren. A faragott kaput közelebbről is lefotóztuk, vele zárjuk a mostani időutazásunkat. DBKL

A Méliusz térhez közeli Vagongyár munkásai lőgyakorlaton, 1919-ben. Fotó: MSZMP megyei bizottsága, IPK Vállalat

Felhívjuk a figyelmüket mindazoknak, akik az engedélyünk nélkül használják Debreceni Képeslapok fotóit és írásait, hogy amennyiben nem távolítják el az oldalaikról, akkor az bírósági eljárást és kártérítési követelést von maga után. A szabályos megosztásokat nagyon köszönjük!

A sok mindent látott, míves kapu szinte ugyanolyan, mint évtizedekkel ezelőtt. Fotó: © Debreceni Képeslapok

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése